Екскурсії по Чернігову. Сайт екскурсовода Івана Коцюри
(095) 470-64-58
(097) 606-50-20
ХРАМ МИХАЙЛА ТА ФЕДОРА у Чернігові
У світі лише три храми носять імена святих мучеників чернігівського князя Михайла Всеволодовича та його боярина Федора, які, прибувши після монголо-татарської навали в ставку хана Батия, відмовилися поклонитися язичницьким ідолам і були жорстоко страчені за це. Такі храми є в Чернігові, в Москві і в невеликому містечку в Канаді.
Храм Михайла і Федора розташований в мальовничому місці на березі р. Стрижень, на території колишньої садиби чернігівського козацького полковника і наказного гетьмана України Павла Полуботка. Кажуть, його незліченні скарби можуть й зараз перебувати під землею десь тут, в ще не вивчених підземеллях палацу гетьмана. Пізніше приміщення колишньої садиби займала Духовна семінарія, в якій навчалися винахідник і революціонер М.Кібальчіч, поет П.Тичина, хоровий диригент Г.Верьовка. Бував тут і композитор М. Глінка. Зараз тут розташовуються корпуси військового шпиталю.
Церква Михайла і Федора Чернігівських була споруджена на самому поч. ХІХ ст. в стилі класицизму з елементами бароко. У ІІ пол. цього ж століття після реконструкції храм набув псевдовізантійського зовнішнього вигляду. Зараз це діючий храм, головною окрасою якого є хоч і сучасний, але приголомшливої краси вишуканий іконостас.
Автор цього ексклюзивного твору мистецтва - відомий художник з Ніжина Олександр Кошель. Понад 4-х років втілювали його задум ніжинські майстри різьблення по дереву. Іконостас вирізьблений з липи і пофарбований в два кольори: білий і золотистий (символи небесної чистоти, духовних цінностей і величі віри).Замість традиційних зображень винограду і хлібних колосків цей іконостас відтворює кетяги калини та молоду гілку дуба. Також на ньому присутні об'ємні, майже скульптурні зображення архангелів, Пресвятої Богородиці і Спасителя на Хресті, що не є властивим для православних іконостасів.