Мова / Язык

Екскурсії по Чернігову. Сайт екскурсовода Івана Коцюри

(093) 149-86-45
(095) 470-64-58
(097) 606-50-20

Дерев'яне зодчество в ЧерніговіДерев'яне зодчество фото1Дерев'яне зодчество фото2Оскільки Чернігівщина здавна була багата лісовими угіддями, основним будівельним матеріалом для наших предків завжди було дерево. З дерева зводилися оборонні стіни та башти Чернігівської фортеці, дерев'яними були більшість чернігівських церков, яких налічувалося кілька десятків, з дерева будувалися як будинки заможних городян, так і житла простого люду.
На жаль, час не пощадив найдавніших дерев'яних будівель Чернігова епохі Русі та Гетьманщини. Дубові стіни і башти фортеці ще у ХVIII ст. поступилися своїм місцем земляним бастіонам, постарілі дерев'яні храми були замінені на нові, з цегли, а дерев'яні будинки чернігівських міщан загинули в численних пожежах...

Дерев'яне зодчество фото3Дерев'яне зодчество фото4 Однак, незважаючи на всі втрати, в Чернігові збереглося багато цікавих дерев'яних будівель пізнішого часу - рубежу ХІХ-ХХ століть! Це дерев'яні житлові будинки, що належали чернігівським купцям, чиновникам, звичайним городянам, і навіть письменникам і художникам! Причому це не просто дерев'яні будинки, а справжні витвори мистецтва - з різьбленими карнизами, наличниками, фронтончиками, сандриками, віконницями, ганками тощо!Деякі старовинні райони міста практично повністю забудовані подібними різьбленими будиночками, а ще 100 років тому вони становили 70% всього житлового фонду Чернігова! Гуляючи старовинними звивистими вуличками серед одноповерхових дерев'яних будівель, насолоджуєшся неповторним місцевим колоритом, переносячись в атмосферу затишного, спокійного «губернського хутора», як називав Чернігів знаменитий поет-байкар Л.Глібов.

Дерев'яне зодчество фото5 Однак «ніщо не вічне під місяцем», і дерев'яні будиночки починають потихеньку «йти» з вулиць Чернігова. Це природний процес, адже їх мешканцям хочеться більшого тепла і затишку. Тому, в кращому випадку, дерев'яні будинки обкладають цеглою або вагонкою, ставлять пластикові вікна, в гіршому - вони стають жертвами пожеж, випадкових або навмисних... Але поки ще є, на що подивитися, пориньте в унікальну атмосферу «дерев'яного» Чернігова!