Екскурсії по Чернігову. Сайт екскурсовода Івана Коцюри
(095) 470-64-58
(097) 606-50-20
КАМ’ЯНИЦЯ ЛИЗОГУБІВ у Седневі
Наприкінці ХVIІ ст. в Седневі влаштував свою садибу чернігівський полковник Яків Лизогуб. В цей час Лизогубами тут були побудовані церква Різдва Богородиці і так звана «кам'яниця», тобто мурований будинок. Зведена в 1690 р., вона є найстарішою цегляною житловою будівлею Наддніпрянщини.
Внутрішнє планування одноповерхової седнівської кам'яниці просте - вона складається з чотирьох приміщень, які примикають одне до одного, не рахуючи сіней, розташованих посередині. Це типова схема української «хати на дві половини» або «хати через сіни», дуже популярна на той час.
Всередині житлові кімнати мають ніби по два поверхи - основний і напівпідвальний. У напівпідвалі під ґанком є ще й схованка - маленька кімнатка з двома маленькими нішами. Саме там зберігався арсенал та архів Лизогубів.
З нижнього ярусу можна було потрапити до загадкового підземного ходу. Старожили розповідають, що в 40-х рр... минулого століття хід був ще не завалений - пускали туди гусака і через деякий час бачили, як він плавав у річці! Позаяк Седнів був містом-фортецею, цілком імовірно, що існували таємні підземні ходи, які з'єднували між собою старовинні споруди містечка.
Саме тут, у Лизогубівський кам’яниці зупинявся цар Петро І, коли у 1706 р. відвідав Седнів.
Ближче до середини ХІХ ст. брати Лизогуби над ганком будинку надбудували декоративну, ніби оборонну башточку в готичному стилі. Саме в такому вигляді, із баштою, кам'яницю намалював Т.Г.Шевченко у 1847 р.
Від кам'яниці відкривається чудовий мальовничий краєвид на заплаву р.Снов. Разом з розташованою поруч Воскресенською церквою та навколишнім ландшафтом кам'яниця утворює дивовижної краси куточок, якийсь неповторний ансамбль.