Екскурсії по Чернігову. Сайт екскурсовода Івана Коцюри
(095) 470-64-58
(097) 606-50-20
ПРО СЕДНІВ
Для Чернігова Седнів - це своєрідне туристичне передмістя, як, наприклад, передмістя Сен-Жермен для Парижу або Потсдам для Берліну. «Мистецтво і природа зробили все, чим можна прикрасити це дивне місце» - так сказав про Седнів художник Лев Жемчужніков. Дійсно, унікальні пам'ятки архітектури разом з неймовірної краси ландшафтами сформували особливий дух цього стародавнього містечка, історія якого овіяна численними переказами й легендами.
У Седневі і навколо нього збереглося безліч курганів, причому вони старіші за чернігівські. Розквіт ранньослов'янського Сновська, а саме так звучала назва поселення, розташованого на р.Снов, припав на VIII-IX ст..
Перше ж згадка Сновська в літопису пов'язана з тим, що у 1068 р. біля міста 3-тис. дружина чернігівського князя Святослава Ярославича розбила 12-тис. військо половців, і це була перша перемога русичів над кочівниками! А в XVI ст. тих місцевих жителів, які пересиділи у фортеці тривалу облогу кримських татар, стали називати «седнями». Так Сновськ став Седневом.
В кінці ХVII ст. в Седневі облаштувався чернігівський козацький полковник Яків Лизогуб. Він побудував тут мурований будинок кам’яницю і Воскресенську церкву – усипальню, в криптах якої ховали представників роду Лизогубів. Ще один старовинний храм Седнева - дерев'яну Георгіївську церкву, зведену у ХVIII ст., в народі називають «Вієвою», оскільки там проходили зйомки першого радянського фільму жахів «Вій» за повістю М.Гоголя.
Нащадки Я.Лизогуба продовжили облаштовувати своє родове гніздо - вже у ХIX ст. в садибі Лизогубів з'явився великий садибний будинок, парк, всілякі паркові «малі архітектурні форми» - романтичний місток, таємничий грот, оранжерея, фонтани, альтанка-ротонда, де у поета-байкаря Л.Глібова народилися ці натхненні навколишніми мальовничими краєвидами рядки, що стали дійсно народними:
Стоїть гора високая
Попід горою гай
Зелений гай, густесенький,
Неначе справді рай
Двічі - у 1846 та 1847 рр. в садибі у Лизогубів гостював Т.Г.Шевченко, який любив відпочивати в парку під старою багатовікової липою.
Краса седнівських краєвидів, яка вражала художників та скульпторів, стала причиною того, що саме в Седневі у 1964 р. був відкритий Будинок творчості Національної спілки художників України.
Ще однією унікальною пам'яткою Седнева стала нова диво-школа, школа-палац, будівлі якої могли б позаздрити столичні академії та університети!
У Седневі панує якась своя, особлива атмосфера, яку можна відчути, подолавши всього 25 км. із Чернігова! І при цьому відпочити душею, гуляючи віковими алеями та мріючи про прекрасне і вічне…