Мова / Язык

Екскурсії по Чернігову. Сайт екскурсовода Івана Коцюри

(093) 149-86-45
(095) 470-64-58
(097) 606-50-20

АНТОНІЄВІ ПЕЧЕРИ ТА ІЛЛІНСЬКА ЦЕРКВА



Антонієві печери - це, поза всяким сумнівом, найяскравіший діамант у короні пам'яток Чернігова та найбільш відвідуваній туристичний об'єкт нашого міста. Їх майже 1000-літня історія починається у 1069 р., коли з Києва до Чернігова прибув «батько руського чернецтва», засновник Києво-Печерської Лаври преподобний Антоній Печерський. Тут, на Болдиних горах, він заснував печерний Богородичний монастир, який за своїми розмірами в ті часи не поступався Києво-Печерському монастирю. В кінці ХІ ст. біля входу в печери була збудована мурована Іллінська церква - єдиний безстовпний храм Київської Русі, що дійшов до нашого часу.

Після монголо-татарської навали 1239 р. та періоду занепаду, печерна обитель відроджується лише в середині ХVII ст., після визволення Чернігівщини від поляків. Церква Св.Іллі була перебудована в стилі бароко, після чого монастир отримав назву Іллінського. Тоді ж прославилася своїми чудесами Іллінська ікона Божої Матері.

Після завершення будівництва на сусідньому пагорбі Болдиних гір величного Троїцького собору в кінці ХVII ст., монастир отримав назву Троїцького Іллінського, а ченці з печер переселяються жити в нові наземні келії. Стародавні ж печери були реконструйовані - на їх місці в XVII-XVIII ст.. з'явилися підземні цегляні храми, які з'єднувалися між собою галереями-переходами. Це підземні церкви Антонія Печерського, Миколи Святоші, Феодосія Тотемського – найбільша підземна церква у Східній Європі, невеличка капличка із склепом, де покояться кістки ченців, яких, за переказом, вбили монголо-татари. Частково збереглися й давньоруські підземелля - це, перш за все, «келія Антонія Печерського», в якій лікували «біснуватих»; церква-кістниця - сховище кісток померлих ченців; а також так званий «Нижній ярус» з келіямии ченців-відлюдників, пізніше - підземне чернече кладовище. Загальна довжина розчищених ділянок печер - 350 м., які розташовуються на 4 ярусах - «поверхах».

Мабуть, найбільша кількість легенд Болдиних гір пов'язана саме з підземеллями Антонієвіх печер. Це й перекази про дуб і колодязь Св.Антонія, про привид ченця Тарасія, про підземний хід до самого Києва, про підземну церкву з керамічнім іконостасом, і багато-багато інших. А енергетика печер настільки сильна, що після декількох сеансів у печерах, говорять, віліковуються навіть бесплідні пари...