Екскурсії по Чернігову. Сайт екскурсовода Івана Коцюри
(095) 470-64-58
(097) 606-50-20
БОЛДИНІ ГОРИ у Чернігові
Болдині гори - це, мабуть, найзагадковіше, найтаємничіше, наймістичніше місце Чернігова, овіяне численними переказами та легендами. За однією з версій, слово «болд» у перекладі зі старослов'янської означає «дуб» - тут і зараз височіють могутні 300-400-літні дуби. Протягом 1000 років Болдині гори використовувалися нашими пращурами-чернігівцями як міський некрополь. Тут були насипані численні кургани над похованнями чернігівців – язичників, знаходилося поганське святилище верховного слов'янського бога Перуна, діяв печерний монастир, заснований «батьком руського чернецтва» преподобним Антонієм Печерським. Недалеко від Болдиних гір знаходиться Святий гай із Святим озером, в якому, за переказами, чернігівці у 989 р. прийняли Святе хрещення. І якщо чернігівський Вал (Дитинець) називають «серцем» стародавнього Чернігова, то Болдині гори - це, без сумніву, його «душа»!
Огляд Болдиних гір найкраще почати з Меморіалу слави та «вічного» вогню над могилою невідомого солдата, звідки відкривається чудова панорама стародавнього Чернігова з його численними храмами. Поруч розташовані й два найбільші на Болдиних горах язичницькі кургани - «Гульбище» та «Безіменний», насипані у Х ст., можливо, над похованнями знатних воїнів – вікінгів. У кургані «Гульбище» археологами був виявлений величезний меч, довжина якого була 1,26 м.! У зв'язку з цим виникло сміливе припущення про те, що в кургані міг бути похований билинний богатир Ілля Муромець, багато подвигів якого як-раз було пов'язано з Черніговом...
Трошки далі, на краю пагорба знаходиться так звана «Царська альтанка», встановлена у 1911 р. спеціально для відпочинку імператора Миколи ІІ. Зараз вона більше відома як «Альтанка закоханих», оскільки її дуже люблять відвідувати романтичні пари…
На Болдиних горах також знаходяться могили знаменитих діячів української культури - етнографа й фольклориста Опанаса Марковича (чоловіка письменниці Марко Вовчок), байкаря Леоніда Глібова, письменника Михайла Коцюбинського.
Нарешті, найбільш визначною наземною пам'яткою Болдиних гір є комплекс колишнього Троїцького Іллінського монастиря, заснованого в ХІ ст. «батьком руського чернецтва» преподобним Антонієм Печерським. Нині він складається з двох частин. Перша – це так звані «Антонієві печери» Іллінською церквою (ХІ- XVIII ст.), які зараз є музеєм; друга - комплекс кафедрального Троїцького собору ХVII-XVIII ст.), в який входять також трапезна Введенська церква, висока дзвіниця, келії ченців, покої архімандритів монастиря (зараз Духовне училище), а також Чернігівське єпархіальне управління.