Мова / Язык

Екскурсії по Чернігову. Сайт екскурсовода Івана Коцюри

(093) 149-86-45
(095) 470-64-58
(097) 606-50-20

ЄЛЕЦЬКИЙ МОНАСТИРНайстаріший у Чернігові і на всій Лівобережній Україні Єлецький монастир був заснований сином Ярослава Мудрого, чернігівським князем Святославом Ярославичем у 1060 р. на місці чудесного явлення на гілках ялини ікони Божої Матері, яку прозвали «Єлецькою». Зараз чудотворна Єлецька ікона, що датується XVII ст., є головною святинею діючої жіночої обителі.

У ХІІ ст. був зведений головний Успенський собор монастиря, що зберіг до нашого часу найбільший у Чернігові обсяг давньоруських фресок. Інші споруди на території монастиря також є унікальними, а саме найстарішими в своєму роді на Лівобережжі Дніпра. Це чернечі келії, які датуються ХVI ст.; фортечна вежа - дзвіниця ХVIІ ст., а також дерев'яний будиночок, збудований за ігуменства Феодосія Углицького для настоятелів обителі (кінець ХVIІ ст.). До цього ж періоду відноситься спорудження східного корпусу келій, монастирської огорожі, усипальниці старшинського роду Лизогубів - церкви Св.Якова, трапезної Петропавлівської церкви.

Бурхливе монастирське будівництво у ІІ половині ХVIІ ст. було б неможливо без меценатства чернігівського козацького полковника, а згодом генерального обозного Війська Запорозького Василя Дуніна-Борковського. Проте містяни вірили в те, що він був пов'язаний з нечистою силою. Згідно з переказом, «упир» Дунін-Борковський вставав вночі зі своєї домовини в Успенському соборі, сідав на козли диявольської колісниці, і в супроводі мерців та чортів направлявся у свій заміський маєток на Бобровиці, де бенкетував усю ніч... Легенда про чернігівського «Дракулу», можливо, деяким чином вплинула й на рішення знімати на території Єлецького монастиря перший радянський фільм жахів «Вій» за повістю М.Гоголя!

А прямо напроти монастиря височить найтаємничіший чернігівський курган - Чорна могила, де, згідно з переказами, був похований легендарний засновник Чернігова - князь Чорний, який і дав своє ім'я місту...