Мова / Язык

Екскурсії по Чернігову. Сайт екскурсовода Івана Коцюри

(093) 149-86-45
(095) 470-64-58
(097) 606-50-20

П’ЯТНИЦЬКА ЦЕРКВА у Чернігові



Шедевр давньоруського зодчества - П'ятницька церква була побудована наприкінці ХІІ–на початку ХІІІ ст. на чернігівському Торгу, оскільки Параскева-П'ятниця на Русі вважалася покровителькою торгівлі. Тому цілком вирогідно, що її будівельниками були заможні чернігівські купці та міщани. За іншою версією, замовником храму був головний герой «Слова про похід Ігорів» князь Ігор Святославич, який в той час був саме чернігівським князем. Як би там не було, П'ятницьку церкву за її поетично-містичний силует, за тяжіння до гори, до неба ще називають «Словом про похід Ігорів» в архітектурі.

Дивно, але до середини минулого століття мало хто здогадувався, що це саме давньоруський храм, оскільки в XVII-XVIII ст.. П'ятницька церква була суттєво перебудована у стилі бароко. І тільки після того, як у 1943 р. після вибуху бомби оголилося початкове мурування церкви з плінфи, стало зрозуміло, що П'ятницький храм є зразком останнього етапу розвитку архітектури Київської Русі. Вона будувалася в той час, коли в Європі на зміну романському стилю прийшов готичний, що знайшло своє відображення в образі храму.



На цеглинах-плінфах П'ятницької церкви можна побачити численні знаки - клейма, залишені чернігівськими «кам'яних справ» майстрами. Є серед них і князівські «тризуби»! Але їх мало хто бачить, тому що всі туристи й містяни зазвичай звертають свою увагу, насамперед, на «камінь бажань» у вівтарній стіні церкви. Кажуть, якщо покласти на нього руку і при цьому загадати бажання, то воно обов'язково здійсниться!




>>>




Поруч із П'ятницькою церквою розташована Красна площа - центральна площа міста. З давніх давен тут знаходився чернігівський Торг, на якому ще до 30-х рр. минулого століття стояли торгівельні павільйони. Зараз це головна адміністративна площа міста, де відбуваються всі основні міські заходи – концерти, ярмарки, фестивалі, мітинги тощо. Окрасою Красної площі є як старовинні будівлі ХІХ ст., так і зведені в повоєнний період.