Екскурсії по Чернігову. Сайт екскурсовода Івана Коцюри
(095) 470-64-58
(097) 606-50-20

ГАРМАТИ НА ВАЛУ
Після приєднання на початку XVI ст. Чернігово-Сіверщини до Московської держави, Чернігів стає прикордонним містом. Для захисту від набігів поляків, литовців і татар, на найвищому місці стародавнього Дитинця було споруджено дерев'яну фортецю – Цитадель або Верхній замок, з якого підземний хід вів до річки Стрижень. І хоча потужні дубові укріплення замку не збереглися до нашого часу, ажурна металева огорожа парку, що був створений на їхньому місці, майже точно відтворює обриси стін та бастіонів фортеці. У XVI ст. чернігівська твердиня була неприступною, а ось у XVIІ ст. першим, хто заволодів нею, був Лжедмитро І, який у 1604 р. йшов з поляками та козаками через Чернігів на Москву.
В кінці XVIII ст. фортеця втратила своє стратегічне значення, і була ліквідована. На її місці з'явився бульвар. В кінці ХІХ-на початку ХХ ст.. в пам'ять про колишню фортецю на привезені з Києва лафети були встановлені 12 чавунних гармат XVII-XIX ст. За переказом деякі з них, можливо, були трофейними шведськими гарматами, які Петро І подарував Чернігову заради поліпшення його обороноспроможності під час Північної війни. Серед них є і невеличка корабельна гармата, і «пушка с ушками». Чернігівські ж красуні, рятуючись від настирливих залицянь заїжджих кавалерів, призначають їм побачення біля… 13-ої гармати! Ось такий собі «гарбуз по-чернігівськи»!
З території колишньої фортеці відкриваються неймовірної краси краєвиди – річка Десна та її вкритий лісом лівий берег, панорама чернігівських монастирів – Троїцького Іллінського на Болдиних горах та Єлецького Успенського, що височить над чернігівським Подолом - Лісковицею. Особливо люблять чернігівці та гості нашого міста фотографуватися біля гармат на тлі Катерининської церкви, а також на чавунній лавці поруч з пам'ятником Т.Г.Шевченку. Його бронзові пальці аж блищать - вважається, що якщо їх потерти і загадати бажання, то воно повинно обов’язково здійснитися!
Старожили розповідають, що під пам'ятником Кобзареві знаходиться підземна церква, розписана фресками, лаз до якої ще до війни можна було побачити на дні колишнього фортечного рову ...