Екскурсії по Чернігову. Сайт екскурсовода Івана Коцюри
(095) 470-64-58
(097) 606-50-20

КОЛЕГІУМ у Чернігові
Чернігівський Колегіум - найстаріший навчальний заклад на Лівобережній Україні і колись другий за значимістю у Наддніпрянщині після Києво-Могилянської Академії. Сучасники називали Колегіум «Чернігівськими Афінами», або навіть «Чернігівським Олімпом»! Його було відкрито у 1700 р. чернігівським архієпископом Іоанном Максимовичем при фінансовій підтримці гетьмана Івана Мазепи. Тому не випадково поруч з будівлею Колегіуму встановлено пам'ятник гетьману - один з трьох в Україні!
Одна з найкрасивіших у місті споруд - будівля Колегіуму була споруджена на початку ХVIII ст. Але, на жаль, головний учбовий корпус навчального закладу до нашого часу не зберігся. І те, що зараз називають Колегіумом, є комплексом споруд культового призначення, які входили до складу кафедрального Борисоглібського монастиря. Його композиція походить від типу храму, відомого як «корабель», коли на поздовжній осі будівлі розташовувалися церква, трапезна і дзвіниця. Саме з цих частин і складався Колегіум, що залишився, проте, без куполів церкви Всіх Святих. Зате дійшли до нашого часу трапезна палата і дзвіниця з церквою Іоанна Предтечі. ЇЇ верхній ярус складається з 8 напівциліндрів, чому нема аналогів в українській архітектурі! Найзнаменитіший дзвін, що колись висів на дзвіниці Колегіуму, важив 855 пудів і отримав назву «Потьомкінський», бо його дзвін дуже сподобався князю Григорію Потьомкіну, якій наказав зняти дзвін і відвезти до себе у палац у Катеринослав. Але не так сталося, як гадалося…
В оформленні фасадів будівлі Колегіуму переважають «кокошники» і поливні керамічні кахлі, що є характерною рисою зодчества XVII ст. В кінці XIX ст. до західного фасаду будівлі було прибудовано ганок, який нагадує «терем» - з «пузатими» стовпами, шатровим верхом і кокошники на ньому.
Зараз у будівлі Колегіуму розташовується виставка народних ікон і адміністрація заповідника
«Чернігів Стародавній».