Мова / Язык

Екскурсії по Чернігову. Сайт екскурсовода Івана Коцюри

(093) 149-86-45
(095) 470-64-58
(097) 606-50-20

БОРИСОГЛІБСЬКИЙ СОБОРБорисоглібський собор був побудований чернігівським князем Давидом Святославичем - онуком Ярослава Мудрого у 1120-1123 рр. На відміну від сусіднього Спасо-Преображенського собору, який був зведений майстрами з Візантії, Борисоглібський собор є витвором майстрів Чернігівської школи зодчества. Чернігівські зодчі при будівництві храмів першими на Русі стали використовувати рівношарове цегляне мурування, а також застосовувати деталі «романського» стилю, який був притаманний архітектурі Західної Європи ХІ-ХІІ ст..

Оскільки Борисоглібський собор будувався як князівська усипальниця, в стінах собору були влаштовані напівкруглі ніші - «аркасолії», в яких і сьогодні можна побачити гробниці Х-ХІІ ст.. У соборі в кінці ХVII ст. також був похований архієпископ Феодосій Углицький – в майбутньому найбільш шанований чернігівський святий. У музеї, розташованому в Борисоглібському соборі, експонується срібна рака труни Феодосія.

У північній частині храму відкриті для огляду частково збережені стіни княжого терема ХІ ст., що стояв на цьому місці ще до побудови собору. На хорах храму діє постійна виставка церковних старожитностей ХVIIІ-ХІХ ст.. та ікон з іконостасу собору Різдва Богородиці, що в Козельці.

Родзинкою музею Борисоглібського собору є шедевр європейського ювелірного мистецтва початку XVIII ст. - срібні Царські ворота вагою 56 кг., які були відлиті коштом гетьмана І.Мазепи в німецькому місті Аугсбурзі. Згідно з переказами, для їх виготовлення на переплавку були відправлені два срібних поганських ідоли, які були знайдені у землі під час будівництва будинку Колегіуму. Відлунням язичництва можна вважати і білокам'яну деталь порталу храму з різьбленим зображенням казкової тварини - Симаргла або «Чернігівського звіра» - символу нашого міста.