Мова / Язык

Екскурсії по Чернігову. Сайт екскурсовода Івана Коцюри

(093) 149-86-45
(095) 470-64-58
(097) 606-50-20

ДИТИНЕЦЬ (ВАЛ)Дитинець, або як його ще називають місцеві, Вал - це центральна укріплена частина стародавнього Чернігова, резиденція чернігівських князів. Тут знаходилися двір і терем князя, житла заможних бояр і духівництва, головний міський собор. Дитинець був укріплений земляним валом з дерев'яними стінами та баштами на ньому - він виконував функцію внутрішньої міської фортеці, яка давала захист містянам під час ворожих набігів та облог.

На території чернігівського Дитинця, який обіймав за часів Київської держави площу в 16 га, збереглося багато архітектурних пам'ятників минулого. Це найдавніший із збережених храмів Русі Спасо-Преображенский собор (ХІ ст.), усипальниця чернігівських князів Борисоглібський собор (ХІІ ст.), будівля чернігівського Колегіуму - найстарішого навчального закладу Лівобережної України (XVIII ст.), оспіваний багатьма легендами «Будинок Мазепи» (ХVII ст.), колекція чавунних гармат на фортечному валу (ХVII-ХІХ ст..). Зовсім поруч з Дитинцем, на сусідньому пагорбі височить шедевр українського бароко Катерининська церква (XVIII ст.). Заслуговують також уваги будинок архієпископа та будівля поштової станції (ХVIIІ ст.), споруди чоловічої та жіночої гімназій (XIX ст.), в яких зараз знаходяться обласні історичний та художній музеї відповідно.

Дитинець ф3Багато стародавніх артефактів зберігає величезний культурний шар Дитинця - це фундаменти й фрагменти стін князівських теремів, мурованих храмів, проїзних воріт, залишки підземних ходів та приміщень. Гості нашого міста особливо люблять фотографуватися біля пам'ятників Т.Шевченку та гетьману І.Мазепі. Привертає увагу також пам'ятник О.Пушкіну посеред колишнього Гімназичного скверу. Влітку парк на території Дитинця потопає в зелені і є улюбленим місцем відпочинку чернігівців.

Князівський Дитинець - це справжнісіньке серце стародавнього Чернігова!

detinez_map